Szkolenie psów – zbiór porad dla właściciela

Tresura psa nie jest zadaniem łatwym. Wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, odpowiedniego poziomu empatii, a przede wszystkim cierpliwości. Ta ostatnia cecha będzie szczególnie przydatna w przypadku pracy ze szczeniakami, które niekoniecznie mogą być chętne do nauki. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba właściciela powierza to zadanie profesjonalistom, jak na przykład szkoleniowcom ze Szkolenia Psow Warszawa, którzy od lat zajmują się tresurą psów. W poniższym artykule przedstawiamy zbiór porad, z którymi należy się zapoznać, zanim nasz pupil pójdzie na pierwsze zajęcia.

Szkolenie psa – dlaczego warto?

Jeszcze kilka lat szkolenia psów obejmowały wyłącznie czworonogi, które przeznaczone były do pracy w policji, czy też pomocy niepełnosprawnym. Obecnie szkolenia prowadzone są w zasadzie dla wszystkich czworonogów. Mają one szereg zalet, które pozytywnie wpływają na relacje między właścicielem, a psem. Dlaczego warto szkolić psy?

  • Wytresowany pies nie sprawia dużych problemów właścicielowi – podczas szkolenia psów przyswajają one zasady dobrego zachowania, dzięki czemu są mniej kłopotliwe.
  • Pies po specjalnym szkoleniu reaguje na komendy – przybiegnie, gdy go zawołamy lub usiądzie, gdy go o to poprosimy.
  • Pies obronny świetnie sprawdza się w roli obrońcy i ochroniarza.
  • Tresura psa to ogromna przyjemność dla samego zwierzęcia. Większość prowadzonych sesji treningowych składa się z zabaw, które dostarczają psu ogromnej radości.

Samo szkolenie to nie tylko doskonała okazja na zabawę i naukę dla psa, ale również świetna lekcja dla samego właściciela. Szkolenia psów w Warszawie prowadzone są w ten sposób, by poznawali oni lepiej swoich pupili podczas zajęć. To świetny moment na zacieśnienie więzi pomiędzy panem, a psem.

Samodzielna tresura psa – poradnik

By odpowiednio wytresować swojego psa nie są potrzebne specjalistyczne szkolenia, ani zajęcia dla psów. Z powodzeniem można zrobić to samemu, jeśli mamy w sobie odpowiednią ilość motywacji, determinacji i systematyczności. Tylko regularnie prowadzone zajęcia mogą przynieść określony efekt, dlatego najlepiej poświęcić na nie minimum 15 – 20 minut każdego dnia.

Samodzielne szkolenie psa wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, doświadczania, a także obycia ze zwierzętami. W internecie dostępne są tysiące materiałów, dzięki którym można nabyć odpowiednią wiedzą, która pomoże przy nauce posłuszeństwa i komend. Jeśli jednak nasz pies, którego chcemy szkolić jest naszym pierwszym czworonogiem warto zostawić to profesjonalnym trenerom. Niewłaściwie prowadzone zajęcia mogą wyrządzić więcej krzywdy niż przynieść korzyści.

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, kiedy zacząć szkolenie psa. Odpowiedź jest banalnie prosta: im wcześniej, tym lepiej. Szkolenie należy rozpocząć już wieku szczenięcych, nawet jeśli nasz pupil jeszcze nie wychodzi na spacery. Okres przed skończeniem 6. miesięcy do doskonały czas na naukę, ponieważ pies jest wówczas bardzo chętny do zabawy i nauki. Interesuje go otaczający świat, który chce jak najszybciej poznać. Nie ma również złych nawyków w zachowaniu, których trudno się pozbyć, w przypadku starszych zwierząt.

Podsumowanie

Powstające szkoły do tresury psów w Warszawie, Krakowie, czy też Poznaniu to doskonała okazja do tego, by nauczyć swojego psa wielu zasad dobrego zachowania. Jednak tych podstawowych komend jak: siad, stój, waruj i zostań, możemy z powodzeniem nauczyć psa samodzielnie. Wystarczy kilkuminutowa zabawa z psem każdego dnia.