System Master Key – co to jest?

Rodzaje i technologie zabezpieczeń uległy w ostatnich latach ogromnym zmianom. Rosnące wymagania klientów wymusiły na producentach poszukiwanie rozwiązań, które wyeliminują ich problemy. Jednym z takich problemów była nadmierna ilość kluczy w większych budynkach (halach produkcyjnych, hotelach, pałacach). Zjawisko to rodziło wiele problemów jak: brak kontroli nad dorabianiem kluczy, dłuższy czas otwierania drzwi w przypadku zagrożenia, czy też wielkie pęki kluczy, w których nie można nic znaleźć. Rozwiązaniem tych wyzwań okazał się system Master Key, który pozwala wyeliminować nadmiar kluczy i zastąpić go tylko jednym. Jak działa ten system i jakie ma zalety?

Jak działa system Master Key?

W skrócie, system klucza generalnego (Master Key) to różnego rodzaju klucze oraz specjalne zamknięcia wykonane w ten sposób, by za pomocą jednego klucza można otworzyć określoną ilość zamków. Klient może samodzielnie dostosować liczbę zamków, które będą otwierane przez dany klucz. Pozwala to dostosowywać zakres dostępu w zależności od stanowiska.

System Master Key swoje zastosowanie znajdzie zarówno w prostych strukturach, gdzie istnieje prosta struktura i niewielka ilość zamków, a także przy bardziej skomplikowanych budynkach oraz strukturach. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się na przykład w hotelach, gdzie za pomocą jednego klucza można otworzyć większą ilość drzwi.

Ze względu na działania systemu możemy podzielić go na dwa rodzaje:

  • prosty system klucza – zastępuje pęk jednym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie w domach jednorodzinnych i małych firmach, gdzie nie ma potrzeby wprowadzania hierarchii dostępu.
  • system klucza generalnego – dużo bardziej skomplikowane rozwiązanie pozwalające na otwarcie i zamknięcie większej ilości zamków, a przede wszystkim wprowadzające większą kontrolę nad pomieszczeniami. To rozwiązanie stosowane jest w miejscach, w których jest więcej pokoi, a w obiegu krąży duża liczba kluczy – hotele, fabryki, akademiki.

Zalety Master Key

System Master Key zyskał w ostatnich latach sporą rzeszę fanów, nic dziwnego skoro rozwiązanie to niesie za sobą sporo dobrego. Jakie są największe zalety systemu?

  • Wygoda – koniec z uciążliwym noszeniem całego pęku kluczy. Teraz kilkanaście sztuk można zastąpić jednym, który zawsze będziemy mieli pod ręką.
  • Oszczędność czasu – nieaktualny stanie się problem ciągłego poszukiwania właściwego klucza. Oszczędzisz również czas, który potrzebny był na pobranie odpowiedniego egzemplarza z portierni.
  • Bezpieczeństwo – zastosowanie Master Key pozwala ograniczyć ryzyko wynikające z pojawienia się w obiegu nielegalnie dorobionych kluczy – jeden klucz łatwiej jest zabezpieczyć. Bezpieczeństwo tego systemu wynika również z faktu, że w przypadku zagrożenia nie tracimy cennego czasu na poszukiwanie odpowiedniego klucza – zawsze jest on blisko nas. 
  • Mniejsze wydatki – nie ma już konieczności dorabiania nowych kluczy. Nawet w przypadku zgubienia, czy też zniszczenia starego, producent dostarcza nową kopię lub może przeprogramować zamki!

Master Key, czy warto?

Zdecydowanie, tak! To nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli zredukować wiele problemów wynikających z posiadania ogromnej ilości kluczy. W systemie Master Key pęk kluczy zastępowany jest jednym, który pasuje do określonej ilości drzwi. Pozwala to oszczędzać czas i pieniądze, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz właścicielom obiektu.