PROBLEMY UROLOGICZNE W CIĄŻY I PO PORODZIE

Ciąża i poród to wspaniały czas. Każda kobieta czuje wtedy ten błogi stan błogosławieństwa. Czy aby na pewno? Takie nagłówki często spotykamy w sieci. Niestety niewiele mają z prawdą wspólnego. Ciąża może jest pięknym okresem pod kątem rozwoju nowego życia w ciele kobiety. Jednak z pewnością nie jest to dla niej błogi stan

Wizyty u urologa w ciąży

Wielu specjalistów urologii wymienia jako jedne ze swoich najczęstszych pacjentek kobiety ciężarne. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści twierdzą, że w okresie ciąży kobiecy układ moczowy jest szczególnie narażony na różnego rodzaju infekcje i zakażenia. Jest to również czas, w którym kobieta obowiązkowo musi zgłosić się do specjalisty. Niewyleczone zakażenie może zagrozić płodowi. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie przed samym porodem. Dziecko wydostają się przez kanał rodny będący jednocześnie częścią układu moczowego, prześlizguje się przez to zakażone środowisko. W związku z tym, że dopiero się urodziło jego odporność jest znikoma i nie ma jak się bronić. Można w taki sposób zagrozić nawet jego życiu. 

W ciąży kobiety częściej borykają się z zakażeniem układu moczowego i na szczęście częściej zasięgają opinii specjalisty w tym zakresie. Pokonują swój wstyd, który wcześniej często bywał nie do pokonania. Czasami jednak bywa, że kobiety są przeświadczone o tym, że urolog to lekarz zajmujący się wyłącznie schorzeniami męskimi, a tak nie jest.

Powrót do siebie po porodzie

Kobiety po porodzie borykają się z masą problemów. Po pierwsze szok związany z opieką nad dzieckiem. Boją się czy podołają nowej roli, tym bardziej że społeczeństwo wywiera ogromną presję na matkach. Poza problemami natury psychologicznej, czasami nawet depresji doskwierają im też problemy fizykalne. Jak np.  schorzenia kardiologiczne, urologiczne, problemy z samoakceptacją ze względu na częste zwiększenie masy ciała.

Jakie schorzenia najczęściej gnębią pacjentki po porodzie? Wg specjalistów urologii są to problemy nietrzymania moczy. Podobno aż 30 % Polek zmaga się właśnie z tym problemem. Można by więc śmiało stwierdzić, że jest to choroba cywilizacyjna polskich kobiet. Dlaczego wiąże to z porodem, ponieważ jak wskazują statystyki to właśnie matki dużo częściej zapadają na tę chorobę.

Jest jednak wyjście

Pojawienie się problemu  z nietrzymaniem moczu nie zawsze jest wyrokiem. Jeśli zwrócimy się do dobrej poradni urologicznej otrzymamy porady dzięki którym będziemy mogli pozbyć się tej wstydliwej dolegliwości. Należy działać niezwłocznie. Dodatkowo warto wykonywać ćwiczenia mięśni kegla, które są odpowiedzialne za trzymanie moczu, a dodatkowo może na tym skorzystać nasze życie seksualne.

Podsumowanie

Ciąża i poród stwarzają wiele wyzwań dla naszego organizmu. Często też wprowadzają zmiany niemożliwe do odwrócenia. Niektóre dolegliwości przechodzą, inne dokuczają przez lata. To piękny czas, a cud narodzin to najwspanialsze co możemy przeżyć. Kiedy mamy problemy w trakcie ciąży czy też po nie wstydźmy się zgłosić do specjalisty.