Montaż desek kompozytowych

Taras to świetne uzupełnienie naszego domu. Warto jednak pomyśleć nie tylko o jego aranżacji, ale również o parametrach technicznych, które zdeterminują jego żywotność. Hitem na rynku materiałów budowlanych są deski tarasowe kompozytowe, które znacznie wyprzedziły deski drewniane w kwestii wytrzymałości i praktyczności.

Dobrej jakości deski tarasowe to baza, od której powinniśmy zacząć planowanie budowy całej konstrukcji. Ponadto, kompletny system tarasowy często stanowi wizytówkę naszego domu, dlatego jego montaż powinien być przeprowadzony w profesjonalny sposób. Jeśli samodzielna instalacja tarasu przerasta nasze zdolności manualne, warto zatrudnić fachową pomoc, która zapewni nam taras z prawdziwego zdarzenia.

Proces montażu tarasu kompozytowego

Montaż desek kompozytowych podzielony jest na kilka etapów. Przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia należy skompletować materiały potrzebne do budowy tarasu. Oprócz desek, potrzebne nam będą odpowiedniej długości legary, wkręty, klipsy montażowe oraz listwy maskujące wszelkie szczeliny i przerwy.

Pierwszym etapem budowy tarasu z desek kompozytowych jest przygotowanie fundamentu. Najczęściej jest to wylewka betonowa, którą należy zrobić pod niewielkim kątem nachylenia umożliwiającym spływanie wody z powierzchni tarasu. Kolejnym krokiem jest przymocowanie legarów w odpowiednich odstępach do płyty betonowej przy użyciu wkrętów. Szerokość odstępów zależy od zaleceń producenta. Następnie do wsporników przymocowuje się klipsy montażowe, do których montuje się deski kompozytowe. Etapem końcowym jest zastosowanie zaślepek i listw maskujących, które zniwelują nieestetyczne dziury w konstrukcji tarasu.

Charakterystyka deski kompozytowej

Deska tarasowa kompozytowa wyrasta na rozwiązanie powszechnego użytku. Jest to zasługa innowacyjnego zestawienia dwóch komponentów o odmiennej specyfice: polimeru termoplastycznego (PCV) oraz pyłu drzewnego. Elementy pochodzenia drzewnego zapewniają panelom kompozytowym elegancki i ponadczasowy wygląd, natomiast polimery odpowiadają za ich świetne parametry techniczne.

Jeśli zastanawiamy się między tarasem kompozytowym a drewnianym, warto postawić na pierwszą opcję. Tarasy drewniane wyglądają estetycznie i nadają wyjątkowego charakteru naszej działce, jednak to deski plastikowe są niebywale wytrzymałe, co nie przeszkadza w ich dobrej prezencji.

Deska WPC (ang. Wood Plastic Composite) nie wymaga corocznej konserwacji, co zapewnia nam oszczędność czasu i pieniędzy, które należy wydać na impregnaty do drewna. Ponadto zaimpregnowane drewno w dalszym ciągu nie jest tak wytrzymałe jak kompozyt polimerowo-drzewny, dlatego właśnie deska PCV jest rozwiązaniem długoterminowym.

Niewrażliwość deski tarasowej z kompozytu na zmienne warunki atmosferyczne jak opady deszczu czy silne promienie słoneczne to zasługa nie tylko jej komponentów, ale również sposobu jej produkcji. Tworzenie deski tarasowej PCV odbywa się w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, dzięki czemu połączenie poszczególnych elementów deski odbywa się bez udziału dodatkowych spoiw czy klejów.

Deska tarasowa – cena

Taras kompozytowy to koszt porównywalny z tym, który wiąże się z budową tarasów drewnianych, jednak jest to rozwiązanie dużo bardziej funkcjonalne. Cena jednego metra kwadratowego za deski kompozytowe na taras waha się między kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Na deskach na taras nie powinniśmy oszczędzać, dlatego warto wybrać taras z kompozytu, który przez wiele lat użytkowania nie straci na wyglądzie.