Maszyna do śrutowania – innowacja czy standard w przemyśle?

Obecnie w przemyśle procesy produkcyjne ulegają dynamicznym zmianom. Wszystko przez usprawnienia i nowości, które pojawiają się na rynku. Czy do takich zaliczyć można śrutownice. Nie da się ukryć, że śrutowniesą elementami bardzo nowoczesnymi. Niemniej jednak w wielu zakładach przemysłowych stanowią tak naprawdę standard. Dzisiaj przyjrzymy się nieco szerzej tym rozwiązaniom. Warto je poznać i ocenić ich wpływ na przebieg procesu produkcyjnego.

Budowa urządzenia do śrutowania

Skoro chcemy mówić o działaniu danej maszyny, to w pierwszej kolejności należałoby omówić pokrótce jej budowę. Zrobimy to na podstawie śrutownicy wirnikowej przelotowej. Elementem, na który należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest bez wątpienia podajnik. Ma on za zadanie transportować belki i inne elementy stalowe do wnętrza śrutownicy. Podajnik może mieć postać rolkowego lub taśmowego. Co ważne kupując maszynę do śrutowaniamożna wybrać model o konkretnej maksymalnej wartości obciążenia rolotoku. Waha się ona w zakresie 450-3000 kg. To pozwala na wybór urządzenia idealnie dopasowanego do potrzeb danego zakładu.

Komora śrutownicza i proces śrutowania

Bardzo ważnym elementem śrutowni jest bez wątpienia komora śrutownicza. To w niej właśnie zachodzi cały proces śrutowania. Komora wykonana jest ze stopu metali odpornych na ścieranie. Niektóre urządzenia do śrutowania posiadają jeszcze dodatkową warstwę manganu w komorze. Dodatkowo poprawia ona ich odporność. Komora śrutownicza oczyszczarki wirnikowejwyposażona jest w tzw. koła rzutowe. Ich liczba może się wahać między 4 a 8 sztuk. Są one rozmieszczone równomiernie w obrębie całej komory. Dzięki temu mamy gwarancję, że proces śrutowania będzie prowadzony z maksymalną wydajnością. Maksymalna prędkość pracy kół rzutowych kształtuje się na poziomie 2900 obr/min. Warto dodać, że komora śrutownicza jest także wyposażona w specjalne gumowe kurtyny, które zapobiegają wydostawaniu się śrutu na zewnątrz. To bardzo ważny element bezpieczeństwa śrutownicy.

Turbina czyli serce

Każda śrutownia wyposażona jest także w turbinę. Moc takiej turbiny zawiera się w przedziale 7,5-11 kW. Co ciekawe niektóre śrutowniceposiadają nawet kilka turbin, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości maszyny. Najwyższej klasy turbiny posiadają także specjalny kołnierz silnika elektrycznego. Który znacznie zmniejsza obciążenie turbiny. To z kolei obniża koszty jej eksploatacji oraz serwisowania. Warto podkreślić, że nowoczesne urządzenia do śrutowania posiadają szereg tego typu, innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym śrutowniepracują wydajnie, a ich żywotność ulega maksymalnemu wydłużeniu.

Wygoda i bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa na pewno należy wspomnieć o zestawie czujników, które rozmieszczone są w poszczególnych elementach maszyny do śrutowania. Dzięki temu na bieżąco kontrolują one pracę wszystkich podzespołów. To znacznie ułatwia pracę operatorowi śrutowni. Czujniki przekazują swoje wskazania do specjalnego panelu dotykowego, który jest swoistym centrum dowodzenia maszyną. Panel sterowania pozwala operatorowi na płynną kontrolę wszystkich aspektów pracy oczyszczarki wirnikowej. Dzięki temu może on zadbać o maksymalną wydajność pracy maszyny, mając uwagę jej ewentualne przeciążenie. To bardzo ważne w kontekście żywotności śrutownicy. Wspomniane wcześniej czujniki odpowiadają również za szybką diagnostykę maszyny do śrutowania w przypadku jej awarii. Wskazują one jasno, który element uległ uszkodzeniu. Dzięki temu sama diagnostyka jak i naprawa są dużo mniej kosztowne.

Zadania wykonywane przez oczyszczarki wirnikowesą bardzo spójne dla poszczególnych rodzajów i modeli. Tak więc w pewnym sensie śrutownicebębnowe, stołowe i zawiesinowe są do siebie podobne. Nie podlega dyskusji fakt, że maszyna do śrutowania to element niezbędny w procesie produkcyjnym wielu zakładów. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do ich wyboru.