Kancelarie notarialne Łódź – ile kosztują usługi notarialne?

Za usługi świadczone przez notariusza musimy zapłacić. Z jakimi cenami trzeba się wtedy liczyć? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Gdy planujemy wizytę u prawnika takiego jak notariusz, powinniśmy pamiętać o tym, że jego usługi są płatne. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie – ile trzeba będzie zapłacić za konkretne usługi notarialne?

Niezależnie od lokalizacji kancelarie notarialne Łódź, Warszawa, Kraków, Katowice czy Gdańsk, koszty te regulowane są przez odpowiedni przepis, tak zwaną taksę notarialną.

Czym jest tak są notarialna? Ile zatem będziemy musieli zapłacić za usługi notarialne? Na te pytania pomaga nam odpowiedzieć biuro notarialne Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska z Łodzi.

Kancelarie notarialne Łódź – czym jest taksa notarialna?

Pod pojęciem takim jak taska notarialna znajduje się maksymalna wysokość kwot, jaką może pobrać od nad kancelaria notarialna za wykonanie określonych czynności notarialnych.

Taksa ustalana jest w formie rozporządzenia, które wydawane jest przez Ministra Sprawiedliwości. Najczęściej ustala ona wysokość opłat w danej kwocie albo procentowo, w zależności od wysokości kwoty, której dotyczy dana czynność.

Wobec tego każda kancelaria notarialna w Łodzi, a także w innych miastach ma obowiązek stosować się do zapisów taksy. Nie może ustawić wysokości opłat na poziomie wyższym niż wskazany w taksie, ale jednocześnie może zastosować niższe stawki.

Kancelarie notarialne Łódź – dodatkowe opłaty u notariusza

Warto w tym momencie wskazać, że kancelarie notarialne mogą również pobierać od swoich klientów inne opłaty, na przykład mogą być to:

  • podatki od czynności cywilnoprawnych
  • podatki od spadków i darowizn
  • opłaty sądowe

W imieniu klienta kancelaria przekazuje powyższe opłaty do odpowiednich instytucji, dlatego też klient nie musi już dostarczać ich samodzielnie.

Zatem, ile będzie kosztowało nas skorzystanie z usług takiego prawnika jak notariusz Łódź czy też w innej miejscowości?

Kancelarie notarialne Łódź – przykładowe wysokości opłat u notariusza

Za swoje usługi kancelaria notarialna Łódź czy też w innych miejscowościach może pobrać od nas opłaty w różnych wysokościach. Poniżej prezentujemy wybrane stawki:

  • Opłata notarialna za przedmiot czynności o wartości powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł.
  • Opłata notarialna za umowę majątkową małżeńską – 400 złotych.
  • Opłata notarialna za testament – 50 złotych.
  • Opata notarialna za testament posiadajacy zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku – 150 złotych
  • Opłata notarialna za oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – 50 złotych.
  • Opłata notarialna za poświadczenie zgodności odpisu z okazanym dokumentem – 6 złotych za każdą stronę.

Warto przy tym wskazać, że kancelarie mogą stosować także inne cenniki, czyli za powyższe czynności notariusz w Łodzi może pobrać od nas mniejszą kwotę, ale nie może ona przekraczać wysokości wyszczególnionej w taksie.

Kancelarie notarialne Łódź – wyszukaj dobrego notariusza już teraz!

Chcesz skorzystać z pomocy specjalisty takiego jak notariusz Lodz to miasto, gdzie działa wielu prawników specjalizujących się w czynnościach notarialnych.

Korzystając z wyszukiwarki internetowej i wpisując do niej słowa takie jak „notariusze lodz” bądź też „notariusze łódź” możemy znaleźć ich adresy on-line. Warto sprawdzić także opinie, aby mieć całkowita pewność, że skorzystamy z usług dobrego notariusza, który rzeczywiście zna się na rzeczy!