Coraz więcej pacjentów urologicznych

Urolog to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Jego zadaniem jest zajmowanie się budową, fizjologią ludzką, schorzeniami, wadami patologicznymi w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym. Urologia to jeden z działów chirurgii w zakresie leczenia operacyjnego oraz endoskopowego.

Najczęstsze schorzenia urologiczne

Do najczęstszych schorzeń z jakimi pacjenci zgłaszają się do poradni urologicznych są : ostre zatrzymanie moczu – występujące często po zakażeniu, krwawienia, zakażenia dróg moczowych, kamica nerkowa,  przerost prostaty, nietrzymanie moczu u kobiet. Są to choroby występujące równie często u kobiet co u mężczyzn. Ludzie bardzo często bagatelizują schorzenia układu moczowego. Nie zdają sobie często sprawy jakie konsekwencje mogą wynikać z chorób tego układu.

Lekceważący stosunek pacjentów do chorób urologicznych

Pacjenci może nawet nie tyle lekceważą objawy, które daje układ moczowy, co bardziej wstydzą się pójść do urologa. Choroby tego układu są jednak jak wszystkie inne. Specjalista urologii jest przygotowany do aspektów swojego zawodu i doprawdy nie ma najmniejszego powodu do jakiegokolwiek wstydu. Tym bardziej, że w przypadku chorób układu moczowego może występować nawet zagrożenie życia. Mało wiarygodnie? Otóż choroby nerek, choćby tak popularna kamica nerek może być śmiertelna, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Nie może zostać więc zlekceważona. Ponadto układ moczowy jest również narażony na choroby nowotworowe. Jak widać wstyd przed badaniem urologicznym może nas nawet zabić.

Wstydliwe choroby

Choroby układu moczowego są tematem, którego się wstydzimy. Można nawet powiedzieć, że są tematem tabu. Przez co niejednokrotnie pacjenci szkodzą swojemu zdrowiu zwlekając z badaniem. A jest to badanie jak każde inne. Należy po prostu pamiętać o szczególnej higienie przed badaniem. Można przypomnieć sobie ze szkoły terminologię określającą poszczególne narządy, aby być bardziej profesjonalnym i mniej skrępowanym przed lekarzem. Przyda się to również, aby móc dokładnie specjaliście urologii opowiedzieć o naszych objawach.

Czas przełamać bariery

Powinniśmy jako społeczeństwo skupić się bardziej na ograniczaniu „nauki wstydu” u naszych dzieci. Być może kiedyś będą potrzebowały zakomunikować jakieś dolegliwości, ale nie będą mogły ze wstydu. Ten wstyd oczywiście nie jest niczym wrodzonym. To cecha jakie uczymy się żyjąc w społeczeństwie. Współcześnie już wiemy, że ten wstyd nie jest niczym co mogłoby nam pomagać w życiu, wręcz mocno nas ogranicza. Pamiętajmy o tym i jednocześnie pracujmy nad tym.

Podsumowanie

Schorzenia urologiczne wymagają konsultacji specjalistycznej. Nie jest to w żadnym wypadku temat wstydliwy. Jest to schorzenie jak każde inne. Badanie jest przeprowadzane w standardowy sposób. Wiadomo, że bada się określone partie ciała, intymne partie ciała jednak warto lekarzowi zaufać. Ten wstyd jaki pacjenci noszą w sobie przed takim badaniem może prowadzić nawet do śmierci. Trzeba więc wychowywać młode pokolenie tak, aby je uchronić przed morderczym wstydem.